Chovatelská stanice Dobrá trefa - odchov štěňat Airedale terrierůChovatelská stanice Dobrá trefa - odchov štěňat Airedale terrierů

Airedale terrier

Erdelterier při cvičení na záchranářské zkouškyErdelteriér (tedy správně anglicky airedale terrier) patří do FCI č. III - teriéři. Bývá nazýván "králem teriérů" pro svou velikost, nicméně my chovatelé a majitelé erdelů vidíme jeho prvenství mezi teriéry i v jiných ohledech…
Nechci Vás nijak zatěžovat historií vývoje plemene, pouze místo vzniku upřesním povodím řeky Aire (odtud název plemene) v anglickém hrabství Yorkshire a časově zařadím do poloviny 19. století. Cílem místních farmářů bylo vyšlechtit odolného psa, vhodného pro ochranu majetku, pro lov zejména vyder, pro hlídání stád, jehož předností bude vytrvalost, odvaha, temperament a fyzická a psychická odolnost. Požadavky na krásu nulové, pouze velikost a váha "tak akorát" a drsná srst, která ochrání před vlhkem, chladem a vodou.
Dnešní airedale terrier od té doby velmi zkrásněl, stal se z něj elegantní anglický gentleman. Krásu psa ještě podtrhuje kvalitní, promyšlená úprava srsti, kterou je třeba provádět cca 4x ročně. Odměnou za tyto procedury Vám bude téměř nulový výskyt chlupů ve Vaší domácnosti (sen majitelů neteriérských plemen) a také radost z proměny psa.
Po čem ovšem dnešní moderní chovatelé netouží, je změna povahy erdela. Nadále usilujeme o zachování temperamentu, odvahy, vyrovnanosti a sebevědomí tohoto plemene. Díky těmto vlastnostem lze AT vést k různým kynologickým sportům - všestranný sportovní výcvik, záchranářský výcvik, agility, ovladatelnost. Ostatně naše chovatelská stanice vždy vlastnila všestranné jedince, kteří byli výstavně i výkonnostně úspěšní, nejsme pro dělení chovu na exteriérový a pracovní.
Dobře, a pro koho je tedy airedale terrier nejvíce vhodný, komu udělá nejvíce radosti? Erdel je nejlepším společníkem pro sportovněji laděné či chcete-li činorodé osoby, kterým rozhodně není přítěží každodenní dlouhá procházka, případný výcvik, plavání, cyklistika, lyžování (běžky), atd. Erdel rozhodně patří do rodin s dětmi, jeho láska a tolerance k vlastním dětem je bezmezná. Někteří kynologičtí odborníci jej v tomto ohledu staví na místo č. 1 i před retrívry. Ostatně v naší rodině je krásný vztah dítě a pes testován každodenně. Kdysi si vychutnávaly erdelí lásku naše čtyři děti, nyní tři vnoučátka.

Erdelteriér - domácí pesTak jako každý pes patří erdel do rukou zodpovědných lidí, zodpovědných za kvalitní život psíka, ale i za psa samotného. Erdela je rozhodně nutné zodpovědně, důsledně a citlivě vychovat. Nezapomeňte na nastavenou lupu společnosti směrem k pejskařům. Majitel erdela by měl mít smysl pro humor a spravedlivost, dostatek lásky, pevné nervy a schopnost přemýšlet o projevech psa. Erdel není tupec a mírně popírá zažité představy o prostém chování na základě instinktů a zkušeností.Pokud takový/taková jste, můžete o pořízení erdela přemýšlet.
Dnešní svět je světem informací. Čím více informací o tomto super plemeni získáte, ale i zároveň o výchově, výcviku, zdraví, atd., tím více si život s erdelem užijete. My zájemcům o naše štěňata tyto informace samozřejmě a rádi dáváme (i v pozdějších obdobích), protože naším prvořadým zájmem je, aby naše erdelí miminka nevedla "psí život"!

www.erdel-terier.cz 05 || webdesign by xscz